#FINANCE // ČNB zpřísňuje pravidla poskytování hypoték.

17.12.2021

Česká národní banka od dubna 2022 zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. 

Vrací se znovu k zavedení limitů DTI, DSTI a sníží dosavadní 90% limit LTV.

Podle nových pravidel ČNB, která začnou platit od dubna 2022, výše hypotečního úvěru nebude moci přesáhnout 8,5násobek ročního příjmu domácnosti (parametr DTI) a výše měsíční splátky nebude smět překročit 45 % měsíčního příjmu domácnosti (DSTI). Zároveň opět začne platit 80procentní limit pro maximální výši úvěru v poměru k hodnotě zastavené nemovitosti (LTV). 

Pro mladé rodiny platí o něco mírnější limity, jak ilustruje přiložená infografika. 

Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že formálně nové limity začínají platit od dubna 2022, nicméně banky by se těmito pravidly měly začít řídit co nejdříve. Čímž odpověděl na otázku, zda se ČNB neobává zvýšené poptávky po úvěrech motivované tím, že si klienti budou chtít sjednat úvěry za současných - příznivějších - podmínek.

"Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték se s ohledem na vývoj ekonomiky bohužel dalo předpokládat. Každé takové zpřísnění znamená určité zhoršení dostupnosti hypotečního financování. Na druhou stranu všechny banky podobné limity při posuzování žádostí interně využívají, ať už ČNB trh reguluje nebo ne." Golem Finance.

Zdroj: realitymorava.cz