#DRUŽSTVA // Na co si dát pozor při prodeji nebo koupi družstevního bytu.
Družstevní byt není totéž, co byt v osobním vlastnictví. Je to podíl v družstvu v právem nájmu družstevního bytu. Jeho vlastníkem vždy zůstává bytové družstvo, jehož je prodávající členem. Tím se podstatně liší od vlastnického bydlení. Majitel však může svůj družstevní podíl prodat, respektive převést, na jinou osobu, která se stane novým členem družstva.
Členství v bytovém družstvu vznikne nabytím družstevního podílu a splněním vkladové povinnosti. Z členství vyplývají členovi dvě základní práva, díky kterým je bydlení v družstevním bytě finančně výhodné. Tím prvním je právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, který náleží k družstevnímu podílu, a to na dobu neurčitou. Druhým je právo na stanovení nájemného v takové výši, která pokryje pouze účelně vynaložené náklady družstva na správu družstevních bytů. Je to tedy v podstatě pouze příspěvek do fondu oprav a poplatky za služby.
Nejvyšším orgánem bytového družstva je členská schůze. Každý z členů má jeden hlas. Členská schůze rozhoduje o nejdůležitějších záležitostech bytového družstva, jako jsou schvalování a změny stanov, volba a odvolání členů ostatních orgánů nebo schválení účetní závěrky. Faktické řízení družstva má na starosti představenstvo, zpravidla tříčlenné.
Dále je třeba, aby kupující získal potvrzení, že převodce je vlastníkem družstevního podílu. Podle Svazu českých a moravských bytových družstev se stává se, že prodávající předloží kupujícímu například několik let starou smlouvu o převodu družstevního podílu nebo již neplatnou nájemní smlouvu. Ovšem mezi tím svůj podíl třeba převedl nebo byl z družstva vyloučen. Proto je třeba, aby potvrzení bylo časově aktuální a potvrzené představenstvem družstva.
Důležité je nechat si také potvrdit, že převodce nemá vůči družstvu žádné závazky ani nesplacené dluhy, případně že u něj není vedeno řízení o jeho vyloučení.
Prodejní transakce
Fakticky nejde o prodej, ale o převod družstevního podílu. To neznamená, že není třeba smlouvu o převodu dobře připravit a nezapomenout na všechny náležitosti. K tomu lze jen doporučit nespoléhat se na různé vzory na internetu a oslovit kvalifikovaného makléře či právníka působícího v oboru realit.
Prodej družstevního bytu má svoje výhody. Jednou z nich je rychlost. Kupující se stává okamžitě členem družstva a prodávající získá peníze z prodeje dříve, než v případě osobního vlastnictví, kde je třeba čekat na zápis do katastru nemovitostí.
Zdroj: realitymorava.cz